K1 YETKİ BELGESİ NEDİR?

K-1 Yetki Belgesi Ne İşe Yarar Ne Amaç İçin Kullanılır?

K-1 yetki belgesini sahip oldukları araçlar ile nakliyat hizmeti yapan şirket ve şahısların alması gereken bir evraktır. Faaliyeti gereği k-1 belgesi kullanım amaçı bilgisi dahilinde Ticari Yük Nakli olmalı ve Fiyatıda 20.000 Bin Türk Lirasıdır.

K-1 yetki belgesi şirket ve şahıslara verilmektedir. K-1 belgesi edinme şartları genellikle şahıs vede şirketlere göre farklılık göstermektedir. k-1 yetki belgesine kişinin sahip olduğu araçlar eklenebilmektedir, Yani araçlar kişinin öz malı olmalıdır. Şahıs vede şirketlerin ticaret - esnaf odalarına kayıt olamalı ve faliyet belgelerindeki sermayeleri en az 10.000 Bin Türk Lirası olması ve firmalardan tüm sahip ortak ve müdürlerin, şahıslardaysa adli sicil kayıt'nın ibraz edilmesi ve yönetmelikte bulunan işlenmiş suçlardan kaydı olmaması gerekmektedir.

K1 Yetki Belgesi Almak İçin Gerekli Şartlar

K-1 belgesi almak isteyenler firmalar, yirmiş yaşından küçük en az üç adet birim taşıt ile azami olarak yüklü olan ağırlıkları toplamda ise 110 tona sahip olmalıdırlar. Birim Taşıt; Yarı remorku ile veyada remorkuyla birlikte çekiçi ve ya araç tescili belgesin de remork takılabilir ifadesi var ise remorku ile veya tek başına kamyonu olanlar tek başına kamyoneti ifade etmektedir.

Şahıslar ise asgari tonaj kapasite 35 ton olmalıdır. Askari kapasite yirmiş yaşından küçük araçlar ile sağlanmalıdır. Tonaj sağlandıktan sonra ise istenilen yaşta araç eklenebilmektedir. 2013 tarihli yönetmelikte ise olması gereken asgari tonaj 35 ton iken bu 30 ton olarak belirlenmiştir. Artık K-1 yetki belgesi almak isteyen şahıslar 30 ton taşıma kapatesitesini doldurarak bu belgeyi edinebilirler.

Firmalardan ise mesleki yeterlilik belgesi istenmektedir. firma sahipleri ve ortaklarıda veya çalışanlardan birinin bu belgeye sahip olması koşulu yeterli gelmektedri. Şirket ortakları ise ortağı olduğu çalışan ise Sosyal güvenlik kurumundan alınacak çalışan olduğunu gösteren herhangi bir belgenin ilgili böge müdürlüğüne fotokopisini çektirerek müracat etmelidir. Firmalar k-1Belgesi aldıktan sonra ise 6 ay bu şartlardan muaftır. Şahıslardan ise istenmemektedir. Şayet bu altı aylık süreden sonra mesleki yeterlilik yok ise para cezasına çarptırılırlar. Para cezasıda 30 gün içinde olma kaydı ile işlem yapılmaktadır. Eğer 30 günlük süre icerisinde mesleki yeterlilik belgesi ibraz edilmez ise yine para cezası uygulanır.

K-1 belgesi alma koşullarından birini kaybedilmesi durumunda meydana gelindiği süre zarfından itibaren 90 gün içerisin de kaybedilen koşulların tekrar edinilmesi gerekmektedir. Asgari kapasitenin kaybı durumnda K-1 belgesinin geçerlilik süresi boyunca kapasitenin kaybedildiği sürelerin toplamı geregince 540 günden fazla olmayacak şekilde asgari tonajın sağlanması gerekmektedir. Şayet bu süre aşılır ise k-1 Yetki belgesi iptal edilir ve yönetmelik geregi bir başka belgeye dönüştürülemez.

Kamyon yahibi şahıs ve firmalar nakliyat yapmaları halinde yüzde doksan indirimli K-1 Belgesi alabilirler. K-1 belgesi farkı, sadece kamyon cinsi araç eklenebilmesi ve nakliyat yapılırken nakliyatın merkez bulunduğu il sınırları içerisinde çalışabilirler. Şahıs vede firmaların merkzinin bulunduğu il dışında nakliyecilik yapıtığı tesbit edilir ise cezai yaptırımlar uygulanır.

Yardıma mı İhtiyacınız Var?

Ara 0534 307 96 66